Skierowania
Tryb kierowania i przyjmowania osób ubiegających się o przyjęcie do Domu Pomocy Społecznej reguluje Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 roku w sprawie domów pomocy społecznej.
Postępowanie w sprawie skierowania do domu pomocy społecznej, a następnie umieszczenia osoby w placówce, wszczyna pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej na wniosek osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, bądź z urzędu w sytuacji przewidzianej przepisami. Dokumentację kompletuje ośrodek pomocy społecznej, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o miejsce w DPS
Do niezbędnych dokumentów zalicza się:
- Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego z osobą zainteresowaną zamieszkaniem w DPS
- Decyzję o posiadanym dochodzie (świadczeniu emerytalnym, rentowym czy zasiłku),
- Zgodę osoby zainteresowanej zamieszkaniem w DPS na potrącanie określonej należności przez organ wypłacający świadczenie,
- Oświadczenie o wysokości dochodu współmałżonka, dzieci zobowiązanych do ponoszenia opłaty (zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej),
- Zgodę na zamieszkanie w DPS (podpisaną własnoręcznie lub przez opiekuna prawnego).
Decyzję o zakwalifikowaniu, skierowaniu lub odmowie skierowania do naszej placówki podejmuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu (MOPR), który mieści się przy ul. Juliusza Słowackiego 118A w Toruniu. (tel.566508565, www.mopr.torun.pl).
Osoba zainteresowana zamieszkaniem w DPS otrzymuje pisemną decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania miejsca w DPS. Dyrektor Domu przedkłada pisemną informację o terminie przyjęcia do DPS.
Przyjęcie do DPS może – w wyniku zdarzeń losowych – nastąpić poza kolejnością. Niezbędne dokumenty związane z umieszczeniem osoby w takim trybie powinny być skompletowane w terminie 3 miesięcy od dnia umieszczenia określonej osoby w DPS.
Odpłatność za pobyt
Pobyt w Domu Pomocy Społecznej w Toruniu jest odpłatny na podstawie Art. 60-62 Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. Miesięczną opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej ustala się do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.
Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w DPS są w kolejności:
- Mieszkaniec Domu, nie więcej niż 70% swojego dochodu,
- Małżonek, zstępni przed wstępnymi,
- Gmina - do wysokości różnicy wynikającej z kosztów utrzymania w DPS, a odpłatnością wnoszoną przez mieszkańca i jego rodzinę.
Miesięczny koszt utrzymania w Domu Pomocy Społecznej w Toruniu wynosi 6 298,78 zł.