Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu

O nas

Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu jest placówką stałego pobytu, przeznaczoną dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych. Dom dysponuje 174 miejscami (dla kobiet i mężczyzn), w tym dla:

  • osób w podeszłym wieku – jest 75 miejsc,
  • osób przewlekle somatycznie chorych – 99 miejsc.

Organem prowadzącym Dom Pomocy Społecznej w Toruniu jest Gmina Miasta Toruń. Decyzje administracyjne w sprawie kierowania do DPS Toruń wydaje na podstawie stosownego upoważnienia Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu.

Zadania realizowane przez Dom

Do podstawowych zadań naszego domu należy realizacja zadań pomocy społecznej określonych w Ustawie o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku oraz Rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 roku w sprawie domów pomocy społecznej.

Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu zapewniając całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorym świadczy usługi:

  1. opiekuńcze, tj.: udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację (w tym pielęgnację w czasie choroby), opiekę higieniczną, niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych, kontakty z otoczeniem,
  2. bytowe, tj.: miejsce pobytu, wyżywienie, utrzymanie czystości,
  3. wspomagające, tj.: umożliwienie udziału w terapii zajęciowej, podnoszenie sprawności i aktywizowanie, stymulowanie nawiązywania, utrzymywania i rozwijania kontaktu z rodziną i społecznością lokalną, itd.

Sposób świadczonych przez Dom usług uwzględnia w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, jak również ich indywidualne potrzeby oraz stopień fizycznej i psychicznej sprawności.

Warunki mieszkaniowe

Dom Pomocy Społecznej w Toruniu przy ul. Szosa Chełmińska 220 stanowi kompleks 3 połączonych budynków.

Budynek Zespołu I jest obiektem 2-piętrowym, wyposażonym w windę.  Składa się z pokoi 1 i 2 osobowych z balkonami i przeznaczony jest dla 75 osób poruszających się samodzielnie.

Parterowy budynek Zespołu II posiada pokoje 1, 2 i 3 osobowe dla 45 osób przewlekle somatycznie chorych – wymagających pomocy osób drugich. Wszystkie pokoje są umeblowane (łóżko, szafa, pomocnik, stół, krzesła), a także wyposażone w telewizor, instalację przyzywową oraz umywalkę. Na każdym piętrze znajdują się wspólne łazienki, toalety oraz telefon.

 W 1 i 2 osobowych pokojach dwupiętrowego budynku Zespołu III zamieszkują osoby poruszające się samodzielnie jak i przewlekle somatycznie chore, wymagające opieki osób drugich. Każde z pomieszczeń mieszkalnych w tym obiekcie ma własny balkon, łazienkę dostosowaną do potrzeb ludzi o obniżonej sprawności oraz instalację przyzywową. Pokoje wyposażone są w łóżka, stoły, krzesła, telewizor, szafy do przechowywania odzieży i bielizny osobistej oraz szafki podręczne.

Na terenie domu znajdują się pomieszczenia ogólnodostępne takie jak: jadalnie, świetlice, aneksy wypoczynkowe, pokoje terapii zajęciowej, pokój komputerowy, sala rehabilitacyjna, aneksy kuchenne, sklep z kawiarenką oraz gabinet fryzjerski. Do dyspozycji mieszkańców jest również teren rekreacyjny przy budynku w postaci zagospodarowanego i ogrodzonego parku.

Lokalizacja

Dom Pomocy Społecznej w Toruniu znajduje się przy ul. Szosa Chełmińska 220 i usytuowany jest w dzielnicy Przedmieście Chełmińskie 5 km od centrum miasta. W pobliżu znajduje się kompleks osiedli mieszkaniowych, hipermarkety: NETTO, POLOMARKET, BIEDRONKA oraz LIDL, a także apteka i kościół. W okolicy znajdują się również leśne tereny rekreacyjne. Ponadto istnieje dogodny dojazd do naszej placówki środkami komunikacji miejskiej z centrum miasta i dworców PKS (autobusy linii nr 16, 18, 27, 31 i 32).

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny